Vprašajte povprečnega lastnika stanovanja, ali je že imel požar v dimniku , in verjetno bo rekel ne. Morda se zelo motijo. Številni požari v dimniku nastanejo in ugasnejo sami od sebe, ne da bi se ljudje v domu tega zavedali. Tukaj je nekaj stvari, ki jih morate vedeti o dimniških požarih in o tem, kaj lahko povzročijo vašemu dimniku.
Kako nastanejo dimniški požari
Večina požarov v dimniku se začne z vžganim kreozotom, lepljivo, kosmičasto ali trdno snovjo, ki jo povzroči kondenzacija dima v dimniku. Kreozot je zelo vnetljiv, večina požarov, ki jih povzroči, je v središču dimne komore vašega dimnika tik nad kuriščem.
Znaki dimniškega požara
Aktiven dimniški požar morda ni velik, goreč dogodek, ki pošlje klic s štirimi alarmi vaši lokalni gasilski enoti. Toda večina požarov vam bo dala namige, vključno z:
- Prekomerni gost dim, ki prihaja z obeh koncev dimnika
- Ropotanje kot iz daljnega vlaka
- Zvok ali pokanje ali tiktakanje
Če med uporabo kamina opazite katerega od teh znakov, takoj pokličite 911 in pogasite ogenj v kurišču, če lahko to storite varno.
Znaki, da je prišlo do požara v dimniku
Dimnikarji redno vidijo znake, ki ostanejo po požaru v dimniku. Nekatere od njih lahko opazite tudi sami.
- Kreozotni kosmiči v kurišču, na strehi pri dimniku ali na tleh
- Ostružki dimovodnih ploščic v kurišču
- Razbarvan ali stopljen strešni material v bližini dimnika
- Očitna poškodba pokrova dimnika , pokrova dimnika ali zgornjega dela dimnika
- Zvita loputa kamina
- Temni, dimljeni madeži na zidu blizu vrha dimnika
Kako lahko dimniški požari poškodujejo vaš dimnik
Vaša dimniška obloga – ne glede na to, ali gre za nerjaveče jeklo, glinene ploščice ali maso za vlivanje – je bila zasnovana tako, da prenese razumno količino obremenitve zaradi vročine. Toda intenzivna vročina dimniškega požara lahko hitro začne razjedati material obloge. S poškodovano dimniško oblogo obstaja nevarnost poškodbe opeke v notranjosti dimnika. Vnetljivi materiali vaše hiše so lahko tudi v nevarnosti požara, ki je veliko bolj uničujoč kot požar v dimniku.
Dimniški požari lahko poškodujejo pokrov dimnika ali pokrov ohišja, ki potem ne bo mogel zaščititi pred prihajajočim dežjem in odpadki, ki povzročajo ovire. Požar lahko poškoduje dele podstrešja ali povzroči požar v nekaterih od teh materialov. Pomen rednih dimnikarskih pregledov in dimnikarskih del
Kdaj potrebujemo dimnikarja:
- Ko veste ali sumite, da je zagorelo v dimniku
- Enkrat letno na pregled in čiščenje – ne glede na to ali je bil požar ali ne